Bulharsko

 

Bulharsko sa nachádza v juhovýchodnej Európe a veľkú časť jeho hraníc tvorí Čierne more. Takmer 400 kilometrov rozmanitého pobrežia ponúka dlhé piesočnaté pláže, tiché skalnaté zátoky a ústia mnohých riek. Pobrežná oblasť Bulharska má veľmi príjemné podnebie s teplým letom a minimom zrážok, čo z nej robí ideálnu destináciu pre letnú dovolenku. Miestne letoviská zaznamenali v posledných desaťročiach výrazný rozvoj a v súčasnosti ponúkajú vysoký štandard ubytovania a služieb za veľmi prijateľné ceny. Vnútrozemie Bulharska je pomerne hornaté a v pohorí Rila nájdete najvyššiu horu celého Balkánskeho polostrova: takmer 3 000 metrov vysokú horu Musala.

Čo je dobré vidieť v Bulharsku? 5 najlepších tipov

  1. Najobľúbenejšie dovolenkové strediská v Bulharsku sú Slnečné pobrežieZlaté piesky. Miestne pláže ponúkajú jemný piesok a pozvoľný vstup do mora, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. Mladších turistov poteší bohatý nočný život.
  2. Staré mesto Nesebar priamo susedí so Slnečným pobrežím a v hlavnej sezóne sa stáva obľúbeným cieľom celodenných výletov zakončených večerou s výhľadom na more. Nesebar je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho história siaha až do staroveku.
  3. Plovdiv, druhé najväčšie mesto Bulharska, bolo osídlené ešte skôr ako Nesebar, podľa archeologických výskumov už päťtisíc rokov pred naším letopočtom. Nájdete tu aj najstaršiu európsku mešitu Džumaja, starobylé opevnenie, turecké kúpele a ikonické vežové hodiny. Plovdiv bol v roku 2019 vyhlásený za jedno z európskych hlavných miest kultúry a dodnes žije tvorivou energiou.
  4. Bulharské vnútrozemie je plné divokých hôr, priezračných jazier a tradičných dedín. Pohoria Rila a Pirin sú dlhodobo vyhľadávané turistami, obľúbený je výstup na sedem rilských jazier alebo návšteva Rilského kláštora.
  5. Krajina s tisícročnou vinárskou tradíciou ponúka skvelé červené vína z údolia Trácie a svieže biele vína z pohoria Rodopy. Návšteva týchto vinárskych lokalít je zaujímavým a príjemným zážitkom.

10 vecí, ktoré je potrebné vedieť pred cestou do Bulharska

  1. Bulharsko je členom , takže na cestovanie potrebujete len občiansky preukaz a v súčasnosti je aj členom Schengenského priestoru.
  2. Mena je bulharský lev (BGN). Turisti môžu bežne platiť kartou, ale mimo veľkých miest sa odporúča mať pri sebe hotovosť.
  3. Úradným jazykom je samozrejme bulharčina, ale v letoviskách sa hovorí aj anglicky alebo rusky.
  4. Prímorská dovolenka v Bulharsku je dostupnejšia ako v západnej Európe, ale služby sú na podobne vysokej úrovni.
  5. Počasie je de facto rovnaké ako u nás: studené zimy, horúce letá.
  6. Hlavná sezóna je júl až august. Mnoho turistov si však vyberá skorú jeseň, keď sú pláže prázdnejšie a more je ešte teplé.
  7. Možno vás prekvapí, že Čierne more je jedným z najčistejších morí na svete.
  8. Elektrické zásuvky sú rovnaké ako v Českej republike, nepotrebujete adaptér.
  9. Bulhari sú veľmi priateľskí a pohostinní, často sa stretnete s úprimným záujmom a úsmevom.
  10. Nevnímajte Bulharsko len ako plážovú destináciu, ponúka oveľa viac: históriu, hory a skvelé jedlo.

Kedy ísť do Bulharska?

Najlepším obdobím na dovolenku v Bulharsku je od konca jari do konca septembra, keď pobrežie Čierneho mora ponúka slnečné počasie, príjemné teploty a minimum zrážok. Jún a September sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pokojnejšiu atmosféru mimo hlavnej sezóny, teploty sa pohybujú okolo 25 °C, more je zvyčajne už alebo stále teplé a pláže nie sú preplnené. Júl a august predstavujú hlavnú sezónu s teplotami presahujúcimi 30 °C, je to ideálny čas na kúpanie, vodné športy a nasávanie atmosféry miestneho nočného života.

Ak máte väčší záujem o aktívne spoznávanie vnútrozemia, turistiku v horách alebo prehliadku pamiatok, vydajte sa do Bulharska na jar alebo na jeseň. Hory v oblasti Rila alebo Pirin sú v týchto mesiacoch plné života a počasie je vhodné na dlhšie túry. Milovníci zimných športov ocenia od decembra do marca, keď lyžiarske strediská ako Bansko, Pamporovo alebo Borovets ponúkajú skvelé podmienky a prijateľné ceny v porovnaní so západnou Európou.

Ubytovanie a služby v Bulharsku

Bulharsko sa v posledných rokoch premenilo na modernú turistickú destináciu, kam prichádzajú za oddychom turisti z celej Európy, čo sa pozitívne prejavilo na úrovni ubytovania a služieb. V prímorských letoviskách, ako sú Slnečné pobrežie, Zlaté piesky, Sozopol alebo Primorsko, nájdete širokú ponuku hotelov od jednoduchých penziónov až po komfortné rezorty so službami all inclusive, bazénmi a animačnými programami pre deti. Často tu nájdete novopostavené alebo novo zrekonštruované hotely, ktoré ponúkajú vynikajúci pomer ceny a kvality.

Pre cestovateľov, ktorí hľadajú viac súkromia, sú tu apartmány s kuchynským kútom, ktoré sú ideálne aj pre rodiny alebo na dlhšie pobyty. Vo vnútrozemí a horských oblastiach nájdete tradičné penzióny a menšie rodinné hotely, kde vás potešia domácou kuchyňou a srdečným prijatím.

Služby v Bulharsku sú vo všeobecnosti veľmi dobré a personál býva ochotný, často už hovorí anglicky, nemecky alebo rusky. Väčšina letovísk je dobre pripravená na zahraničných turistov a bežne tu nájdete bankomaty, zmenárne, supermarkety, lekárne a zdravotnícke zariadenia. Príjemným bonusom sú stále nízke ceny, či už ide o potraviny, dopravu alebo iné služby. Aj s nízkym rozpočtom si môžete v Bulharsku užiť pohodlnú a pestrú dovolenku.

 

Aké sú bulharské špeciality?

Bulharská gastronómia čerpá z gréckych, tureckých a slovanských vplyvov. Základom sú čerstvé šaláty, syry, grilované mäso a zeleninové jedlá. Nie náhodou sa o miestnej kuchyni hovorí, že patrí medzi najzdravšie v Európe.

  • kebapcheta: pikantné grilované mleté mäso podávané s horčicou
  • tarator: studená uhorková polievka s jogurtom
  • rakija horák
  • banica: zapečený slaný koláč zvyčajne s ovčím syrom
  • zapekaná muška
  • sladká baklava

Čo si priviezť z Bulharska?

Z Bulharska si môžete vziať rôzne výrobky z levandule alebo výrobky z damašskej ruže, ktorou je Bulharsko preslávené. Ďalšími obľúbenými produktmi sú víno, med s orechmi, korenie čubrica a, samozrejme, fľaša domácej rakije.